23 Ekim 2016 Pazar

Yaş Almak Üzerine

   
Yıllarca sinemaya büyük emeği geçmiş olan Bert Lahr, yeni bir projede zorlu bir rol için oynama kararı almıştır.
Yakın dostları artık onun dinlenmesi gerektiğini, yaşlandığını, saçlarının beyazladığını ve bu rolün üstesinden ancak daha gençlerin gelebileceğini söyleyerek onu uyarmak istediler.
Bert Lahr ise onlara kısa ve öz olarak şöyle cevap verdi:
''Damın karla örtülü olması, evin içinde ateş bulunmadığı anlamına gelmez...''Usta oyuncu çok güzel bir benzetmeyle cevap vermiş. Mühim olan yaş almak değil, sağlıklı yaş almaktır. İşte tamda bu yüzden birisi hapşurduğunda çok yaşa değil, iyi yaşa derim ve bana da öyle denilmesini isterim. Evin içindeki ateşin hiç sönmemesi dileği ile :)

_Sade_

28 yorum:

 1. İnsan hapşuruğunu da hıçkırığını da tutamaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 2. Yaşlanmanın yaşla ilgisi yok. Ruh yaşlanmasın yeter ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir söz. Benim de düşüncelerime bir çırpıda tercüman olmuşsunuz Turgay bey. Teşekkürler.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 3. Toplum,insanın yaşlandığını zorla gözüne sokuyor.Tebrik ederim iyi cevap vermiş :)Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Usta oyuncunun yanıtını okuyunca içim sıcacık oldu. Cevabını bende çok beğendim ;)

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 4. Haklısın Arzu'cuğum yaş almak değil, sağlıklı, iyi yaşamak önemli. Olgunlaşmak, gençlikte yapılan hataları bırakıp - mümkünse - bilgeleşerek yaşlanmak önemli. Kimisi yedisinde neyse, yetmişinde de o oluyor hiç düzelmiyor, cimriyse yine cimri, kıskançsa yine kıskanç, fesatsa yine fesat aynen devam ediyor...:( halbuki yaşlanınca gençlere daha hoşgörülü, her konuda daha anlayışlı olmalı insan, eskiden kızdığı şeylere kızmamalı mesela.
  Sevgiler..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz ömrümüz yettiğince yaş alıyoruz zaten. Doğanın kuralı böyle. Fakat kaliteli yaş almak, içindeki o hayat enerjisini yitirmemektir asıl mühim olan. İnsan büyüdükçe ruhu da olgunlaşmalı. Çok güzel söylemişsin Müjde abla, bazen insanlar yedisinde neyse yetmişinde de o oluyor. Yerinde sayıyor maalesef. Teşekkür ederim değerli sözlerin için.
   Seninde içindeki o yaşam ateşi hiç sönmesin dilerim :)

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 5. Efendim ne güzel bir söz bu böyle! :)
  Harika bir paylaşımdı, umarım hepimiz böyle düşünürüz karlar düşünce :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz :)
   Bende öyle umarım. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 6. Yaşama tutkusu, yaşam enerjisi çok önemli gerçekten sevgili Arzu.
  Ben de yaşlanmak yerine "yaş almak" deyimini kullanıyorum.Alınan her yaş kişiye yeni şeyler katıyor.Saçları aklaşmış ama beyni pırıl pırıl öyle saygın insanlar var ki. Evin içindeki ateşe hiç dokunmamış insanlar da var tabii. Onlar hiçbir şeyi umursamadan yaşayanlar.
  Gene güzel bir seçimdi.
  Ben de hapşıranlara "sağlıklı yaşa, iyi yaşa ya da güzel yaşa"diyenlerdenim. Çevremizdekileri de öyle alıştırdık.
  Nice yıllara sağlıkla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşam enerjisi ve sağlık. Bu ikisi ayrılmaz bir bütün benim gözümde. İnsan için en kıymetli hazinelerden. Dilerim bizim içimizde de yaşam enerjisi daim olur. Ve bize asıl o enerjiyi veren çocuk yanımızı hiç yitirmeyiz. Yaşam enerjiniz daim olsun güzel öğretmenim. Sağlık , huzur eksik olmasın hayatınızdan. Geçen gün paylaşımınızda sabah biraz rahatsız gibi olduğunuzu söylemiştiniz. Bende hapşurduğunuzu varsayıyor ve çok yaşa yerine bu dileklerde bulunuyorum sizin için :)

   Sevdiklerimizle nice yıllara, sağlıkla...Kucak dolusu sevgilerimle.

   Sil
 7. İçindeki ateşin hep pırıl pırıl olduğu nice yıllara :) (Ben eylem yaparkene dünyadan koptum, geç kaldım kutlamakta ama on gün geçmiş neredeyse ama) Öpüyorum seni kocaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah canım benim ne güzel dilekte bulunmuşsun öyle :) Amin amin çok teşekkür ederim burç kardeşim , güzel insan :) Bende öperim kocaman.
   Kucak dolusu sevgiler. Eylemlere devam ;)

   Sil
 8. Sevgili Arzu, sanırım bu cevap bilgece olmakla birlikte cevap verenin artık orta yaşın altmışa gerilediğini de çoktan biliyor olmasından gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oz Büyücüsü filminden tanıdığım oyuncu 1967 yılında hayata gözlerini yummuş. O yıllarda orta yaşa bakış şimdikinden farklıydı sanırım. Bilemiyorum. Yinede cevabın altında yatan mesaj derinden etkiledi beni :)

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 9. Nw güzel bir söz. Bu güzel paylaşım icib teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz.
   Okuyan gözlerinize sağlık. Ben teşekkür ederim.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 10. Yaş almak kadar aldığın yaşı nasıl taşıyacağım önemli Sevgili Sade. "Çok yaşa" mı tabii de "İyi yaşa" denmeli öylede yaşıyalım:)
  Kucak dolusu sevgi ve selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Gezgin ne güzel yazmışsın :) Öyle değil mi ya. Çok yaşamaktan ziyade iyi yaşamaktır gayemiz :) Öyle yaşayalım inşallah.
   Benden de kucak dolusu sevgiler selamlar.

   Sil
 11. Bu yaş alma krizi benim çevremde,de mevcut sonuç olarak kaçınılmaz bir durum kabullenmeyi denese insanlar belki bu kadar mutsuz hissetmeyecekler kendilerini birde kime göre neye göre yaş alıyorsun diye hemen biçilen paide yapıştırılan yaftalar bana saçma geliyor İçinde o azim ateş olduğu sürece her durumda her koşulda başarır gibime geliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın sevgili Mayıs. Zaten yıllarla aldığın yaş değil hissettiğin yaş önemlidir. Yaşla ilgili ön yargılar, yapıştırılan yaftalar benim de hoşuma gitmiyor. Yaşı ile yılları devirmiş ama yaşam enerjisini yitirmeyen, hala üreten nice yüce gönüllü insanlar var. İşte tamda onlardan olabilmek dileği ile :)

   Sil
 12. Tam bitmeden yolladım :( Cancağızım paylaşımın İçin teşekkür edemedim kaçtı gitti ellerimden :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarın azizliğidir şekercağzım. Bende yaşıyorum zaman zaman. Ulaştık birbirimize sorun yok :)

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 13. Sade yazılarını gerçekten çok seviyorum.. bunu da okumak çok keyifliydi ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim sevgili Merve. Beğeniyorsan ne mutlu bana :)

   Sevgi ve selam ile :)

   Sil
 14. Çok da doğru söylemiş,yaş ayrımı yapmadan çatılar altın da ateş hiç sönmesin:)
  Ben de yaş olayı ile çok eğlenenlerdenim karışmayın bırakın gitsin yenisi geliyor derim hep yep yeni hem de huzurla güzelliklerle gelsin herkesin yeni yaşı. Az kaldı bana tekrar bir yeni açılmamış bir paket daha sunacak yaşam bir yıl canının istediği gibi kullan diye:))) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh oh ne güzel :) Dilerim gerçekten gönlünüzden geçen ne ise o dileğiniz kabul olsun. Herşeyden önce sağlık ve mutluluk diliyorum sizin için. Yaş almış nice hayranlık uyandıran insan var. Çatımız altında ateş hiç sönmesin :)

   Kucak dolusu sevgiler selamlar.

   Sil