27 Ekim 2016 Perşembe

I rest my case turkce altyazılı( Eğitim nasıl olmalı)

Zaman zaman değindiğim eğitim sistemi üzerine çekilmiş güzel bir video.  Çocukların içindeki yaratıcı ruhu canlandırmadıkça kalıplaşmış bir eğitim sistemini dayatmak hiç bir işe yaramaz. Sonuç mutsuz geçen bir öğrencilik hayatı olur. Sonuç işine mutsuz giden, sevmediği işi yaparak para kazanmaya çalışan bireyler doğurur. Sonuç mu?  Sonuç mutsuz insanlar..._Sade_

16 yorum:

 1. Çok beğendim yaaaa...yargıç itiraz eden uyuza 'Reddedildi' derken içimin yağları eridi. Ben de yıllarca matematikten anlamadığım için kendimi salak sanırdım. Oysa herkesin yeteneği farklı şeylere ve bunu sonra anlayıp rahatladım. Adam çok haklı. Her şey değişip, gelişiyor ama eğitim sistemi yerinde sayıyor. Hele bizde! Tüm okulları imam hatip yapınca çok şahane olacağız!!!!

  Sevgiler, selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde ablam o sahneyi bende beğendim :) Değişmez diye bir şey yok. Değişip değişmemesi yine insanların elinde. Değişmeyen tek şey değişimin kendisi olduğuna göre iyi yönde değişim her zaman iyidir. Dimi ya , dünyayı imamlar kurtaracak.

   Kucak dolusu sevgiler selamlar.

   Sil
 2. Temel eğitim ister istemez belli kalıpları devreye sokar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temel kalıplar bile ufak değişikliklerle güzelleştirilebilir.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 3. Daha önce izlemiştim ama yine aynı şekilde hüzünlenerek izledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlatan arkadaşın sözleri o kadar doğru ki tokat gibi sarsıyor insanı. Hüzünlenmemek elde değil sevgili Handan.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 4. Sonuna kadar işte bu işte bu diye diye izledimmmm
  Neden bir adım atamıyoruz güzele doğru?
  Ben her seferinde şunu söylüyorum, bir çocuğa rengi sayıyı tv'deki sümüklü Pepe de öğretiyor ya peki insan olmayı, insanca yaşamanın en temel hakkı olduğunu öğrenmedikçe dünya rengarenk olsa neye yarar?
  Güzel ğaylaşım için çok teşekkür ederim sevgiyle canım Arzummm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Tigris o kadar doğru söylüyorsun ki. Daha çocukluktan ait olmadığımız kalıplara koyuluyoruz sırf sistem böyle kurulmuş diye. Sistemi kuran kim? Yine insan. İnsanın insana yaptığı eziyetten başka bir şey değil bu.

   Canım bir kaç gündür bloğuna girmeyi deniyorum ama senin sayfan açılmıyor. Durup dururken neden böyle bir şey oldu bilmiyorum. Umarım bu problem bir an önce düzelir.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
  2. Canım web sitesi oldu bloğum artık sorunsuz giriliyor
   www.cafetigris.com

   Sil
 5. Canımmm sonun da heyttt işte bu diye bağırasım geldi gecenin bu saattin de hoş olurdu ya:))
  Muhteşemmmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim ismi güzel Hatice hanım :)

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 6. Çok başarılı. Matematik önemli ama sanattan veya danstan daha önemli değil cümlesi çok vurucu. Öğretmenler doktor gibi idealist olmalı. Maaşı ve tatil günlerini kovalayan memurlar olmamalılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum. Ben dersimi anlatır çıkarım, maaşımı da alırım zihniyeti de çokça oluyor maalesef.

   Sevgi ve selam ile.

   Sil
 7. Eğitimde öyle çok öğrenciyi harcıyoruz ki sevgili Arzu. Bireysel özellikler dikkate alınmadan hepsine aynı şekilde davranıyoruz. Yetenekleri gözardı ediliyor, seçmeli dersler zorunlu seçmeli yapılıyor. Söz hakkı verilmediği için güvensiz, sorunlu, utangaç tipler yetişiyor.
  Çok güzel bir video idi. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sözlerinizde çok haklısınız. Umarım bir gün diyorum güzel öğretmenim, umarım bir gün...

   Sevgi ve selam ile.

   Sil